top background midgar.eu logo design top background


Proces powstawania logo WPNinja.logo WPNinja

WPNinja to blog zajmujący się wszelkimi kwestiami związanymi z WordPressem, a więc opartym na języku PHP systemie obsługi blogów. WPNinja jest swego rodzaju kompendium porad, wskazówek, ciekawostek, niusów oraz opisów ciekawych wtyczek i rozwiązań. Jest to zatem bardzo atrakcyjny serwis dla wszystkich osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z WordPressem, bądź też poszerzyć swoją wiedzę na jego temat i być na bieżąco z nieustannie pojawiającymi się nowościami.

Atrakcyjność witryny podnosi dodatkowo fakt, że jest ona redagowana przez trzech redaktorów będących ekspertami i pasjonatami w tej dziedzinie, którzy za cel stawiają sobie nie tylko tworzenie interesujących i przydatnych wpisów, ale także rozbudowaną interakcję z czytelnikami, a więc na przykład szybkie i rzetelne odpowiadanie na wszelkie zapytania pojawiające się w komentarzach. Dzięki temu podejściu WPNinja stało się miejscem skupiającym aktywną społeczność entuzjastów WordPressa.

W sprawie kreacji nowego logo zwrócił się do mnie Pan Szymon Skulimowski, który jest jednym z twórców serwisu.


Briefing.

top

Naszym pierwotnym założeniem było stworzenie logo wykorzystującego chwytliwą nazwę bloga, a więc opierającego się na maskotce wojownika ninja. Klient zasugerował przedstawienie postaci w komiksowej stylistyce, co powinno pozwolić na dobre podkreślenie najważniejszych cech witryny, a więc przyjazności, otwartości na czytelnika. Wrażenie profesjonalizmu i kompetencji wynikało już niejako automatycznie z użycia samej postaci ninja, przedstawiciela japońskich wojowników, którzy są powszechnie kojarzeni z perfekcyjnym opanowaniem swojego rzemiosła. Rysunkowa estetyka powinna jednocześnie złagodzić nieco "zabójcze" konotacje i uniknąć zbyt poważnego przedstawienia postaci.

W znaku chcieliśmy również uwzględnić pewne elementy, które nawiązywałyby do tematyki bloga. Najprostszym i chyba najlepszym rozwiązaniem wydawawało się wykorzystanie kolorystyki oraz liternictwa zbliżonego do zastosowanego w logo WordPressa:

ogo WordPress
Logo WordPress.

Można tutaj jeszcze dodać, że w logo należało jeszcze uwzględnić slogan bloga — "Poznaj Kung-Fu WordPressa".


Pierwsze projekty.

top

Pierwszym efektem prac była już dosyć zaawansowana propozycja, w której udało mi się chyba całkiem nieźle zrealizować wszystkie założenia projektowe:

pierwszy projekt znaku WPNinja
Pierwszy projekt dla WPNinja.

Jak łatwo zauważyć projekt ten jest bardzo zbliżony do finalnego kształtu logo. Nasz ninja jest przyjazny, pogodny, ma w sobie coś z wesołego urwisa, a jego dynamiczna poza sugeruje gotowość do działania w każdym momencie. Wszystko to wydaje się bardzo adekwatne dla witryny, która nie jest sztywnym kącikiem publicystycznym, ale miejscem interakcji żywej społeczności, która wymieniając przydatne informacje potrafi się również świetnie bawić w przestrzeni komentarzy.

Byliśmy bardzo zadowoleni z pierwszego efektu prac, niemniej postanowiliśmy popracować jeszcze nad alternatywnymi propozycjami, które dodałyby nam nieco perspektywy. Panu Szymonowi przypadł do gustu kształt logotypu oraz pomysł zastąpienia litery "J" mieczem — postanowiliśmy zatem nie modyfikować tego elementu, a skupić się na nowych sygnetach. Oto grafiki, które powstały w następnej kolejności:

WPNinja - alternatywna propozycja
Alternatywne propozycje.

WPNinja - alternatywna propozycja

W pierwszej grafice starałem się wypróbować jak logo mogłoby prezentować się w wersji mniej swawolnej, z bardziej ikonicznym sygnetem. Zgodnie z przewidywaniami propozycja ta okazała się jednak zbyt chłodna, "na serio". Niespecjalnie oddawała ducha mającego stać za nią przedsięwzięcia.

Druga grafika jest bardziej zbliżona do pierwotnego projektu i jego założeń, jednak Pan Szymon bez wahania zdecydował, iż powinniśmy powrócić do pierwszej propozycji.


Finalny kształt logo.

top

Po zbadaniu alternatyw wróciliśmy zatem ze spokojnym sumieniem do pierwotnego projektu. Wypróbowaliśmy na nim cały zestaw drobnych modyfikacji, finalnie jednak odrzuciliśmy większość z nich, decydując się ostatecznie na wersję tylko delikatnie zmienioną w stosunku do wyjściowego projektu (m.in. kształt miecza, cień rzucany na podłoże oraz na samej postaci).
( karta znaku )

WPNinja - wersja finalna
Finalna wersja logo WPNinja.

WPNinja - projekt wizytówki
Wizytówki — awers i rewers.
top