top background midgar.eu logo design top background


Trzech Kumpli – proces powstawania.grafika Trzech Kumpli

Trzech Kumpli to nowy browar kontraktowy z Tarnowa, a zarazem nazwa pierwszego rozlewanego przez nich piwa. W chwili rozpoczynania prac nad ich znakiem mieliśmy kilka pomysłów na symbolikę logo:
  1. Trzech przyjaciół raczących się wspólnie piwem.
  2. Wizerunek Światowida — czterolicego słowiańskiego bóstwa wojny, płodności i dostatku.
  3. Klient był wielbicielem stylu Art Deco, tak więc i ten motyw chcieliśmy przetestować.

Start analogowy.

top


szkice znaku Trzech Kumpli
Rekonesans szkicowy.
Trójgłowe postaci zdominowały tę fazę prac, ale oprócz nich pojawiło się także kilka innych pomysłów na wygląd znaku.

Propozycje wstępne.

top


propozycja A
A.
Pierwszy koncept to proste, geometryczne odwzorowanie trzech osób siedzących przy wspólnym stole. Oczywiście z piwem w dłoni.

propozycja B
B.
Druga propozycja to nawiązanie do Światowida, a poniekąd również do stylu Art Deco.

propozycja C
C.
Ostatnia opcja to najbardziej radykalne i eksperymentalne rozwiązanie, które zostało zainspirowane symboliką alchemiczną (pierwszy kształt oznaczał stworzenie kamienia filozoficznego). Na tym etapie planem browaru było nadawanie kolejnym gatunkom piw nazw pochodzących od związków chemicznych i z tego powodu podejście "alchemiczne" wydawało mi się całkiem interesujące.

Do dalszych prac została wybrana pierwsza propozycja ze względu na swoją prostotę oraz bardzo czytelne nawiązywanie do nazwy firmy.

Rozwój projektu.

top


poprawki - kształt
Symbol.
Klient słusznie wytknął, że pierwotny szkic był nieco zbyt masywny i topotny. Ponadto, uwidocznione w nim piwo było zbyt ciemne, aby mogło uchodzić za pierwszy napój, który już niedługo miał opuścić kadzie warzelne. Pracując nad poprawieniem tych kwestii wpadłem również na pomysł, aby cały znak zamknąć w obrysie przypominającym kapsel, co dodatkowo wzmnocniłoby sugestię, iż chodzi o jakiegoś rodzaju napój.

poprawki - liternictwo
Liternictwo.
Do tego momentu liternictwo pozostawiało jeszcze wiele do życzenia — kolejne znaki były po prostu ułożone na łuku, a ich formy niewystarczająco otwarte, co negatywnie wpływało na czytelność tekstu w niewielkich rozmiarach. Na grafice obok uwidoczniłem w jaki sposób zostało to poprawione.

logo przed i po zmianach w liternictwie
Logo przed i po...
...zmianach w liternictwie.

Efekt końcowy.

top


finalne logo Trzech Kumplitop