top background midgar.eu logo design top background


Logo AVSystem – proces powstawania.cover AVSystem

AVSystem to krakowska firma programistyczna dostarczająca najnowocześniejsze rozwiązania telekomunikacyjne firmom z całego świata. Ich zespół składa się z młodych, ale bardzo doświadczonych ekspertów, którzy nieustannnie rozwijają już oferowane usługi, a także tworzą całkiem nowe technologie, dzięki czemu firma gwałtownie się rozwija. Dotychczasowe logo AVSystem (poniżej) sprawiało wrażenie pozostałości po jakiejś poprzedniej epoce, więc nadszedł najwyższy czas, aby zastąpić je czymś bardziej profesjonalnym i pasującym do firmy.

stare logo
Stare logo.


Propozycje wstępne.

top

Klient był zainteresowany przede wszystkim jakimś ciekawym rozwiązaniem typograficznym, opcjonalnie z dodatkowym elementem graficznym, który mógłby funkcjonować również bez wsparcia tekstu. Podstawową sprawą było naturalnie nawiązanie do głównych wartości firmy, a więc tworzenia nowych i unikalnych rozwiązań, elastyczności oraz otwartości na specyficzne potrzeby klientów. Działka AVSystem to zaawansowane technologie, chcieliśmy więc także zawrzeć w logotypie jakąś nutkę "techniczności", choć na pewno nie w stylu sztampowego i bezdusznego liternictwa rodem z filmów science-fiction z lat 70-tych. Aby odzwierciedlić nastawienie zespołu potrzebowaliśmy czegoś cieplejszego i otwartego. Kilkaset szkiców później byłem w stanie przedstawić klientowi 4 koncepcje wyglądu logotypu.

wstępne koncepcje logo
Propozycje wstępne.
A. Znaki oparte na kształcie trójkąta, chyba najbardziej charakterystyczne z zestawu. Byłem zadowolony z tego jak kolejne litery wpasowują się w wolne przestrzenie utworzone przez swoich sąsiadów. Dzięki temu logotyp sprawia wrażenie spójnego, a ponadto posiada wizualny rytm, który przywodzi mi na myśl falę
B. Z pewnością najbardziej zachowawcze i klasyczne z rozwiązań. Żadnych ryzykownych zagrań, po prostu solidne i eleganckie liternictwo, które klarownie reprezentuje firmę programistyczną.
C&D. Dwa warianty oparte na jednym pomyśle, choć w każdym przypadku rozwiniętym w nieco inny sposób. Oba znaki wyraźnie sugerują elastyczność, w przypadku "D" możnaby nawet spodziewać się, że jego elementy zaczną się w pewnej chwili obracać. "C" jest natomiast bardziej plastyczne i przyjazne.

Development.

top

Zespół AVSystem uznał, że najbardziej interesująco prezentują się opcje “A” i “B”, tak więc zaczęliśmy testować różne modyfikacje tych dwóch projektów. Szybko okazało się jednak, że niemożliwe jest takie przerobienie znaku “B”, aby utrzymać jego elegancki wygląd, a zarazem wprowadzić zmiany pożądane przez klienta. Od tego momentu skupiliśmy naszą uwagę na logotypie “A”. Wszystkie litery zostały przerysowane, wprowadziliśmy zróżnicowane grubości linii, aby odciążyć znak i uczynić go przyjemniejszym dla oka. Ponadto wypróbowaliśmy cały zestaw dodatkowych symboli, które miałyby towrzyszyć logotypowi, aby finalnie zdecydować się na zamkniętą w kole kombinację liter “AV”. Chcieliśmy aby była ona wizualną metaforą spotkania lub współpracy. Ostatecznie uznaliśmy, że będzie to stały element logo, a nie tylko opcjonalny dodatek na specjalne okazje.

ewolucja znaku
Evolucja znaku.

Kolejnym krokiem było znalezienie odpowiedniej palety barw dla AVSystem. Bardzo istotną kwestią było uniknięcie motywów kolorystycznych, które wykorzystywała konkurencja, a jednocześnie musieliśmy uzyskać efekt, który przekazywałby ducha technologii i energii przenikającego firmę. W celu zaprezentowania mojej koncepcji kolorystycznej klientowi przygotowałem prosty diagram porównujący ją do znaków rywali.

kolory i znaki konkurencji
Koło konkurencji.


Finalizacja.

top

W tym momencie byliśmy już gotowi zamykać proces projektowania znaku i przejść do tworzenia szerszego systemu identyfikacji wizualnej.

finalne logo
Logo AVSystem.

budowa znaku AVSystem
Budowa znaku.

wizytówka
Wizytówka.top