Case studies:
Logo Photo Tours Abroad – proces powstawania.
Photo Tours Abroad to firma organizująca warsztaty fotograficzne na terenie całego globu. Ich propozycja adresowana jest do zawodowych fotografów, jak również do amatorów, którzy poważnie traktują swoją pasję. Sednem oferty nie jest tutaj egzotyczna podróż, a możliwość rozwinięcia swoich umiejętności.
Po latach wzrostu i ekspansji identyfikacja wizualna firmy znajdowała się w stanie totalnego chaosu. W materiałach marketingowych wykorzystywanych było równolegle kilka różnych znaków graficznych, z których kilka sprawiało wrażenie skleconych w pośpiechu w wyniku doraźnej potrzeby. Stworzenie świeżego, spójnego wizerunku stanowiło naglącą konieczność.
Nowe logo musiało odzwierciedlać nacisk kładziony przez firmę na jakość oferty oraz wieloletnie doświadczenie w branży. Potrzebowaliśmy rozwiązania nieskomplikowanego i inteligentnego, charakterującego się odpowiednią klasą, dzięki czemu przemawiałoby do audytorium o wyrafinowanym guście estetycznym. Co oczywiste, znak musiał się również bezpośrednio odnosić do podróży i fotografii.
Poszukiwanie pomysłów.
Projektowanie znaków związanych z fotografią potrafi być zajęciem dość deprymującym, ponieważ rejon ten jest dosłownie usiany setkami konceptów odgrzewających wciąż te same szablony. W swoich rysunkach wdepnąłem chyba w każdy z tych schematów, ale na szczęście udało mi się wpaść także na kilka pomysłów, które wydawały się całkiem świeże.
Wstępne propozycje.
Pierwsze trzy koncepty są całkiem przyzwoite, lecz jednocześnie klarownie podrzędne w stosunku do pozostałych pomysłów ze względu na fakt, iż nieuchronnie wtopiłyby się w otoczenie złożone z przeciętnych znaków fotograficznych. Prawdziwa nadzieja tkwiła jednak w dwóch ostatnich projektach.
Pierwszy z nich łaczy fotografię (soczewka) z podróżami (globus) w jedną, estetycznie satysfakcjonują i spójną całość. Drugi pomysł jest próbą osiągnięcia analogicznego efektu za pomocą odmiennych środków (ramka i samolot), przy czym sprawnie integruje on także liternictwo z symbolem. No cóż, na tym etapie ta ostatnia kwestia może pozostawiać jeszcze nieco do życzenia, ale to w końcu jedynie wstępne szkice...
Rozwijanie najlepszych pomysłów.
Po kilku rundach dopieszczania i strukturyzacji oba projekty prezentowały się świetnie. Musieliśmy jednak wybrać jeden z nich. Moi klienci zdecydowali, że pomysł z globusem może nie być wystarczająco czytelny dla niektórych odbiorców, tak więc zwycięzcą okazał się koncept z ramką i samolotem.
Wszystkie elementy projektu wydawały się być już na miejscu, ale dla pewności postanowiliśmy przetestować kilka modyfikacji (zmiany w kompozycji i proporcjach, zniekształcanie tekstu, itp.). Żadna z alternatyw nie okazała się zmianą na lepsze, niemniej dobrze było się przekonać, że logo w swoim pierwotnym kształcie rzeczywiście było rozwiązaniem optymalnym.
Rozwiązanie idealne.
Nowe logo Photo Tours Abroad spełniło wszystkie nasze założenia projektowe, gładko łącząc tematykę podróży i fotografii w harmonijną, wyrafinowaną całość.
Sukces całego przedsięwzięcia był znacznej mierze zasługą moich klientów — Iana Forda oraz Marka Andersona — którzy nie tylko zadbali o świetne materiały briefingowe, ale byli także bardzo otwarci na dyskusje oraz moje sugestie. Mam nadzieję, że nowy znak będzie im dobrze służył.
top
Case Studies »
(
Photo Tours Abroad,
Brand on Belief,
Trzech Kumpli,
Centurion Design,
Asun Asyar,
AVSystem,
ProSecura,
Królik,
Jadara,
Rexav,
ProfisBud,
Concretto,
Seofriendly Solutions,
WPNinja,
Lange)