top background midgar.eu logo design top background


Concretto – case study.case study concretto

Concretto.pl to partnerski portal-matka, który na bazie wirtualnej waluty zrzesza inne serwisy usługowe — powiązane bezpośrednio z głównym portalem jak i niezależne. Gromadzone przez użytkowników środki w postaci wirtualnej waluty mogą być następnie wygodnie wymieniane na towary, usługi i gotówkę.

Z zadaniem stworzenia odpowiedniego logo zwrócił się do mnie Pan Michał Kupczyński, który jest jednym z twórców całego przedsięwzięcia, i z którym wcześniej miałem już okazję bardzo udanie współpracować przy innym projekcie.

Briefing.

top

Okazało się, że przedpremierowa wersja portalu posiada już tymczasowe logo, którego głównym składnikiem jest maskotka kreta:

dawne logo concretto
Dawne logo Concretto.

Pan Michał wraz ze współpracownikami byli przekonani do utrzymania koncepcji kreta-maskotki, a nawet zastosowania jej do zasugerowania powiązań pomiędzy kolejnymi serwisami. Byli także w stanie przedstawić dosyć sprecyzowane oczekiwane co do ostatecznego kształtu logo:
Zamysłem jest, aby kret łączył portale zależne i współpracujące.

Ponieważ kret ma być elementem integrującym (...), to on jest tu najważniejszy. Powinien być pogodny, może nawet minimalnie dziecinny. Trochę jak mangowe postacie przedstawiane w formacie Super Deformed. Wygląd nieco komiksowy ma służyć dwóm celom — wywołania uśmiechu u internauty (a zatem — wprowadzenia go w miły nastrój) i zbudowaniu przyjacielskiej atmosfery portalu (logo i design strony dużo mówią o samym serwisie).

Chcielibyśmy osiągnąć wrażenie, że kret ten jest bogatym, ale wyluzowanym biznesmenem.
Michał Kupczyński

Pan Michał poinformował mnie również, iż kolor zielony został wyznaczony jako wiodący dla portalu, a więc jego wykorzystanie w powstającym znaku byłoby pożądane.

Powstawanie znaku.

top

Rozbudowany opis przedsięwzięcia jak i szczegółowe informacje dotyczące oczekiwań wobec znaku pozwoliły mi od razu nabrać przekonania co do kierunku w którym będziemy zmierzać. Już kilka wstępnych szkiców pozwoliło na uzyskanie ogólnego zarysu maskotki, który generalnie utrzymał się do końca całego procesu:

szkic znaku concretto
Pierwsze szkice kreta.


szkic znaku concretto

Po przenosinach z papieru do postaci grafiki wektorowej nasz kret stopniowo zyskiwał na urodzie i nabierał życia:

ewolucja kreta
Kret — ewolucja.


Efekty końcowe.

top

Zarówno ja jak i klient nie mieliśmy wątpliwości, że to właściwa droga, a Concretto prezentuje się bardzo dobrze. Kolejnym etapem było stworzenie odpowiedniego logotypu, który sprawnie komponowałby się z wizerunkiem kreta i nie gryzłby się z jego komiksową stylistyką. Po kilku próbach otrzymaliśmy efekt finalny w postaci pełnego logo concretto.pl:

logo concretto - zbliżenie
Logo Concretto.pl w postaci finalnej.

Do logo dołączona została podstawowa karta znaku, która opisuje pole ochronne oraz użyte barwy. Kartę mogą Państwo obejrzeć tutaj.

Logo potomne.

top

Na podstawie bazowego znaku stworzyliśmy później logo dla kolejnego portalu — do-zera.pl:

logo do-zera.pl
Logo do-zera.pl.

Praca nad logo Concretto.pl była czystą przyjemnością i mam nadzieję, że jeszcze nieraz będę miał okazję współpracować z Panem Michałem Kupczyńskim:-)


top