top background midgar.eu logo design top background
Ile kosztują moje usługi?

top

To zależy oczywiście od specyfiki zlecenia. Zapytaj o wycenę Twojego zlecenia.


Co charakteryzuje dobre logo?

top

Dobre logo to oryginalny pomysł przekazujący filozofię działania przedsiębiorstwa w prostej formie.

 • Oryginalny pomysł to unikatowość identyfikacji firmy.
 • Przekaz filozofii pomaga klientom skojarzyć oglądany symbol z przesłaniem jakie chcemy wysłać w świat o naszym przedsięwzięciu.
 • Prosta forma zapewnia natychmiastowe zapamiętanie logo przez odbiorców, a ponadto czyni je funkcjonalnym i możliwym do wykorzystania w każdej sytuacji.
W swoich projektach zawsze staram się mieć na względzie wymienione wyżej cechy, a myślą przewodnią są dla mnie słowa Pablo Picasso:

“To know what to leave out is art.”

Wydaje mi się, iż w swoim portfolio zgromadziłem ciekawy zestaw prac, który lepiej niż rozbudowane opisy i marketingowy bełkot poświadcza o moim doświadczeniu i umiejętnościach. Jeśli potrzebujesz identyfikacji wizualnej, logo, bądź też innego projektu graficznego — zapraszam do współpracy.


Co mogę dla Ciebie zrobić?

top

Specjalizuję się w projektowaniu identyfikacji wizualnych, a zwłaszcza znaków graficznych. Projektuję wizytówki, papiery firmowe, teczki, schematy prezentacji, layouty www, gadżety reklamowe, broszury, ulotki, plakaty, ikony i wiele innych. Nie zajmuję się natomiast kodowaniem stron internetowych.

Potrzebujesz czegoś innego? Zapytaj...


Jak długo trwa proces projektowy?

top

Krótka odpowiedź brzmi — tak długo jak to konieczne.

Nieco dłuższa wersja bazująca na moim doświadczeniu — od kilku tygodni do kilku miesięcy.

A rozwijając temat — w przypadku tworzenia logo jedyny sztywny termin to czas dostarczenia klientowi wstępnych propozycji, który wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Po tym etapie następuje faza modyfikacji, zmian i dopieszczania wybranego znaku, a że nie nakładam limitu na ich ilość to ciężko również z góry przewidzieć jak długo ona potrwa. Zwłaszcza, że jest to również etap wzmożonej komunikacji pomiędzy mną a klientem, co skutkuje tym, iż szybkość odpowiedzi zleceniodawcy na kolejne maile ma kluczowy wpływ na sprawność przebiegu procesu.

Zależy Ci na czasie i szybkim ukończeniu projektu? Przygotuj dobry briefing i bądź gotów do sprawnego podejmowania decyzji odnośnie prezentowanych propozycji.


Jaki jest schemat i zasady współpracy?

top

Poniżej przedstawiam schemat przebiegu prac nad logo. W znacznej mierze odnosi się on także do innych realizacji.
 1. Na wstępie zawsze proszę o chwilę zastanowienia nad wymaganiami i oczekiwaniami dotyczącymi logo. Chodzi oczywiście o zgromadzenie i przekazanie projektantowi jak największej ilości informacji, które mogą być pomocne w uzyskaniu możliwie najlepszego efektu finalnego (tzw. briefing).
 2. Prace nad znakiem rozpoczynam po wpłaceniu na moje konto zaliczki w wysokości 50% ceny projektu.
 3. Przystępuję do tworzenia wstępnych propozycji logo. W przeciągu maksymalnie 14 dni (czas uwzględniający trzęsienia ziemi i opady ropuch;-) dostarczam minimum 3 koncepcyjnie różne propozycje wyglądu logo.
 4. Klient decyduje, która wersja najbardziej odpowiada jego potrzebom. Skupiamy się wtedy na wyselekcjonowanym szkicu i dopieszczamy go, aż do osiągnięcia pełnej satysfakcji, co oznacza ilość poprawek i modyfikacji limitowaną jedynie przez poczucie przyzwoitości i zdrowy rozsądek:-)
 5. Gdy zdecydujemy z klientem, iż osiągnęliśmy logo w finalnej postaci i wszystko prezentuje się już idealnie następuje przekazanie pozostałej części honorarium. W trakcie żmudnego pełznięcia przelewu przez odmęty bankowych systemów przygotowuję finalne pliki logo.
 6. Po dotarciu reszty należności na moje konto następuje przekazanie plików wynikowych.

Czy możemy zacząć od razu?

top

Bardzo możliwe. Skontaktuj się ze mną, aby się upewnić.


Jakich informacji potrzebuję? Co to jest briefing?

top

Briefing to mniej lub bardziej sformalizowany zestaw wskazówek, które mają na celu wprowadzenie projektanta w zadanie. Logo jest (a przynajmniej powinno być) elementem większej całości, jaką jest identyfikacja firmy lub produktu. Dlatego jest niezwykle pożądane aby było ono wizualną reprezentacją stojącej za nim filozofii, a więc tego jak chcielibyśmy by było postrzegane nasze przedsięwzięcie.

Aby osiągnąć ten cel twórca musi zostać wyposażony w pewien zasób informacji — w przeciwnym razie najprawdopodobniej powstanie po prostu "ładny znaczek", który w nikłym stopniu będzie związany z identyfikowanym bytem, co z pewnością nie pomoże w budowaniu spójnego i odpowiadającego potrzebom firmy wizerunku.

Z pewnością nikt nie wie o Państwa działalności więcej niż Wy sami i dlatego przed przystąpieniem do prac nad logo powinni spróbować Państwo odpowiedzieć sobie na kilka pytań...

Briefing — pytania pomocnicze:

 • Co powinno komunikować logo?
 • Jaki sygnał chcielibyście Państwo wysłać do swoich potencjalnych klientów?
 • Co powinno kojarzyć im się z Państwa firmą?
 • Jakie emocje powinien przywoływać znak?
 • Co wyróżnia Państwa przedsięwzięcie na tle konkurencji?
 • Jakie wartości reprezentujecie?
 • Kim jest odbiorca, do którego winno być zaadresowane przesłanie?
Briefing to naprawdę istotny element procesu projektowego i dlatego chcąc ułatwić Państwu jego przygotowanie zamieszczam poniżej listę elementów, z których może się on składać — mam nadzieję, że okaże się ona pomocna.

Briefing — przykładowe elementy:

 1. Elementy tekstowe mające wchodzić w skład znaku, a więc np. nazwa firmy oraz opcjonalne hasło marketingowe.
 2. Preferencje dotyczące kształtu logo, rozumiane — na przykład — jako "alternatywa" znaku składającego się wyłącznie z logotypu (tekstowego przedstawienia nazwy firmy) i logo będącego połączeniem logotypu z sygnetem (elementem czysto graficznym).
 3. Najbardziej pożądane wrażenia i emocje jakie winno przekazywać logo. Może to być na przykład zestaw słów typu: odpowiedzialność, biznesowy profesjonalizm, szybkość, nowoczesność, dynamizm…
 4. Grupa docelowa, target, na który nakierowana jest firma.
 5. Co wyróżnia Państwa firmę na tle konkurencji? Jakie jej cechy winny skłaniać klientów do skorzystania właśnie z Państwa usług?
 6. Gdy chodzi o odświeżenie logo to pożądane jest zademonstrowanie dotychczasowego znaku oraz przedstawienie jego cech, które skłoniły Państwa do modernizacji.
 7. Znaki graficzne, które szczególnie się Państwu podobają i które mogłyby być wskazówką w jakim kierunku winniśmy podążać.
 8. Kwestie bardziej techniczne, a więc ewentualne limity dotyczące maksymalnej ilości kolorów, planowanych sposobów stosowania logo itp.
 9. Pożądane/niepożądane kolory, symbolika do wykorzystania w znaku itp...
Generalnie nie jest koniecznym pełne odpowiadanie na wszystkie powyższe pytania — istotą rzeczy nie jest oczywiście tworzenie wypracowania lecz to, abym mógł "poczuć" czego Państwo ode mnie oczekują, w jakim kierunku powinniśmy podążać i w jaki sposób najlepiej oddać charakter przedsięwzięcia. Naturalnie zwykle w trakcie prac po powstaniu pierwszych koncepcji wstępnych, czy też po prostu podczas wymiany informacji z klientem następuje pewne wyklarowanie sytuacji — jedne koncepcje pojawiają się, natomiast inne są eliminowane. Ważne jednak, aby już na początku nie marnować czasu na losowe błądzenie we mgle, które może okazać się frustrujące dla obu stron.


Jakie pliki otrzymuje klient?

top

Logo dostarczam w kilku wersjach odpowiednich dla różnych zastosowań:

 1. Pełna, podstawowa wersja znaku.
 2. Logo achromatyczne (czarno-białe).
 3. Logo achromatyczne w kontrze.
 4. W niektórych przypadkach z uwagi na specyfikę symbolu tworzymy także inne wersje (logo pionowe i poziome, w wersji z wypełnieniami gradientowymi, w odcieniach szarości itp.).
grafiki wynikowe

Przykładowe wersje logo:

A. Logo z wypełnieniami gradientowymi.
B. Podstawowa wersja znaku.
C. Logo achromatyczne.
D. Z wypełnieniami tonalnymi w skali szarości.
E. Wersja monochromatyczna.
F. Logo achromatyczne w kontrze.

Wszystkie warianty przesyłam w postaci:

 1. Plików wektorowych w formatach cdr (CorelDraw) oraz ai (AdobeIllustrator).
 2. Plików rastrowych wysokiej rozdzielczości w formatach gif i jpeg.
 3. Na życzenie mogę oczywiście dostarczyć logo w praktycznie każdym formacie interesującym klienta.

Co to jest Księga Znaku?

top

Logo jest głównym i podstawowym elementem budowania wizualnej identyfikacji firmy. Dlatego bardzo istotnym jest, aby stosować znak w sposób spójny i zgodny z zamierzeniami projektowymi. Podstawowa Księga Znaku ma na celu ułatwienie tego zadania, będąc pewnego rodzaju podręcznikiem użytkowania logo.

Księga Znaku składa się zwykle z następujących kart:

 1. Opis znaku i składających się na niego elementów.
 2. Odmiany i wersje logo.
 3. Opis kolorystyki znaku w podstawowych przestrzeniach barw (np. RGB, CMYK, Pantone).
 4. Pole ochronne znaku, czyli minimalna przestrzeń wokół logo, w której nie powinny znajdować się żadne inne elementy (tekst, grafiki, skraje arkusza bądź ekranu). Zabezpiecza ona znak przed niepożądanymi ingerencjami z zewnątrz i zapewnia tym samym prawidłowy, niezakłócony odbiór wizualny logo.
 5. Minimalne rozmiary znaku określające najmniejsze wymiary, w których logo może być odtwarzane, tak aby zachować czytelność przy różnych technikach odwzorowania.
 6. Nieprawidłowe użycia logo i sytuacje, których należy się wystrzegać, a także sugerowane sposoby radzenia sobie z nimi.
 7. Przedstawienie wszystkich elementów dodatkowych identyfikacji jak: wizytówki, druki firmowe, dodatkowe symbole graficzne itp.
Posiadanie Księgi Znaku nie jest wymogiem, niemniej jest ze wszech miar zalecane. Standaryzuje ona stosowanie logo i ujednolica identyfikację firmy. Pozwala uniknąć błędów w używaniu znaku, a ponadto nobilituje w kręgach biznesowych.

zobacz: przykład Księgi Znaku